Nové turistické informačné centrum a výstava Príbeh skla III. – Pocta sklárskej tradícii v Starej škole sa slávnostne otvoria 30. 6. 2023 v Kokave nad Rimavicou.
Priestory Starej školy naplno ožijú v dňoch 30. 6. - 1. 7. 2023, keď sa bude slávnostne otvárať už v poradí tretia výstava z cyklu Príbeh skla, ktorá spája starú sklársku tradíciu z regiónu Gemer-Malohont-Novohrad so súčasnými trendami v sklárskom dizajne. Tento rok sa otvorenie výstavy spája aj so sprístupnením nového Turistického informačného centra v areáli Starej školy.
30. 6. sa uskutoční vernisáž výstavy Príbeh skla III., ktorá pokračuje v spolupráci s Ateliérom skla na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave pod vedením Patrika Illa. Tento rok VŠVU predstaví prierez najzaujímavejších semestrálnych a diplomových prác svojich študentov z oblasti tzv. voľného umenia. Študentské práce budú dopĺňať diela zo sympózia v Lednických Rovniach. Od roku 1992 sa v sklárni Rona a.s. v Lednických Rovniach na Slovensku konajú medzinárodné sklárske sympóziá, na ktorých sa doteraz zúčastnilo okolo 100 významných umelcov a dizajnérov z celého sveta. Výstava v Starej škole v Kokave predstavuje výber z diel, ktoré počas tohto obdobia vznikli. Súčasné trendy bude dopĺňať výstava zameriavajúca sa na sklárskeho majstra Jozefa Staníka (1908-1986), ktorý pochádzal z tohto regiónu, dizajnéra známeho pohárového setu Zlatá Zuzana z roku 1956, a jeho tvorbe v sklárňach v Zlatne (1833-2003). Vizuálnu koncepciu výstavy vytvorila fotografka Jana Šturdíková (Châteaux po našom) a kurátorské spracovanie objektov a odborných textov vyhotovil historik Štefan Chrastina.
Po minuloročnom úspechu sa aj tento rok v spolupráci s festivalom Hradby Samoty uskutočnia dva živé koncerty, v piatok 30. 6. o 20:00 Katarína Máliková a v sobotu 1. 7. Collegium musicum tribute. Katarína Máliková je jeden z najvýraznejších talentov na slovenskej hudobnej scéne. Jej debutový album Pustvopol (Slnko records, 2016) si získal uznanie kritikov, nominácie i ocenenia na Slovensku aj v zahraničí a je považovaný za jeden z najžiarivejších slovenských debutov za poslednú dekádu. Collegium musicum tribute sa zameriava na rannú tvorbu slávneho Collegia Musica na čele s Mariánom Vargom. Na koncerte zaznejú známe kúsky ako Hommage à J.S.Bach, Ulica plná plášťov do dažďa, Suita po tisíc a jednej noci, Smutná ranná električka a iné.
Tento rok vďaka spolupráci s OOCR Novohrad a Podpoľanie bude v areáli Starej školy slávnostne otvorené Turistické informačné centrum v historickej stodole. TIC bude slúžiť na združovanie a propagáciu informácií o bohatých prírodných a kultúrnych atrakciách v regióne Gemer-Malohont-Novohrad. Bude pomáhať návštevníkom z iných regiónov a zo zahraničia ako aj lokálnemu obyvateľstvu sa zorientovať v bohatej ponuke voľnočasových aktivít v širokom okolí. „Pomaly rozbiehame spoluprácu s miestnymi remeselníkmi a výrobcami, ktorým chceme poskytnúť priestor na predaj svojich výrobkov. Turistické informačné centrum vzniká vo výnimočnom areáli, ktorý zároveň poskytuje návštevníkom možnosť navštíviť miestnu pamätihodnosť školy z roku 1913, kde sa každé leto organizujú výstavy so sprievodnými podujatiami a ktorá sa do budúcnosti bude napĺňať stále väčším množstvom kultúrnych aktivít. TIC zároveň vzniká v krásnej historickej stodole, čo pridá na zážitkovej hodnote tohto autentického miesta. Stará škola už teraz úzko spolupracuje s oblastnými organizáciami cestovného ruchu a plánuje tieto spolupráce prehĺbiť. TIC bude zatiaľ fungovať sezónne a to v letných mesiacoch od júna do septembra.“ Upresňuje Veronika Hroncová Žilinková z OZ Stará škola Kokava.
Stará škola Kokava pozýva na inšpiratívne dni v termíne od 30. 6. – 1. 7. 2023. Výstava Príbeh skla III. bude sprístupnená od 30. 6. – 31. 10. 2023. Projekt Príbeh skla III. vznikol za finančnej podpory Nadácie SPP, Banskobystrického kraja a Fondu na podporu umenia a v spolupráci s občianskym združením ArcArt, VŠVU, OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie a Obecným úradom Kokava.
O projekte Stará škola Kokava - Stará škola od roku 1913 do roku 1990, slúžila na vzdelávanie najprv ako meštianka, neskôr poľnohospodárska škola, Lesnícka majstrovská škola a nakoniec ako Účelové zariadenie pre robotníkov lesného a vodného hospodárstva SR. V 90. rokoch sa dostala do súkromných rúk a odvtedy chátrala. Budovu kúpila rodina Hroncová (Ivan a Silvia Hroncovci) v roku 2020 za účelom jej záchrany a so zámerom vybudovania kultúrneho, galerijného a vzdelávacieho hubu so zacielením na sklársku tradíciu tohto regiónu.
Facebook: https://www.facebook.com/staraskolakokava
Instagram: https://www.instagram.com/stara_skola_kokava/
Dominik Hronec, OZ Stará škola Kokava
+421903441222, dominik.hronec@filmeurope.eu